Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Odzvonilo právníkům v Čechách (a vůbec na celém světě)?

Nahradí právníky umělá inteligence nebo to zatím nehrozí? Případně jak nové technologie ovlivní trh právních služeb? To jsou otázky, nad kterými by se měl zamyslet každý praktikující právník a student práv.

Měl by se nad nimi zamyslet, pokud i nadále chce účtovat (nebo to má v plánu) klientům tisíce korun za hodinu za udělené právní rady.

Na téma proměny právních služeb ve světle technologického pokroku proběhly v poslední době hned dvě konference, a sice Innovative Legal Services Forum a Law FIT. Protože vstup na první z nich byl poměrně drahý, zúčastnil jsem se pouze konference Law FIT, kde se za účast nic neplatilo (holt jsem pořád student no). Ta se konala v prostorách Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze. Sice trochu off-topic, ale musím tu zmínit, že informatikům a vůbec všem technikům docela závidím jak prostory fakulty, která působí velmi moderně, tak samotný areál (nebo kampus) v Dejvicích, kde se budovy ČVUT nacházejí. Celé to prostředí působí ohromně studentsky přívětivě a příjemně, což je něco, na co student Právnické fakulty, jejíž budova za druhé světové války sloužila jako sídlo pro velitelství SS, nezná.

Ale zpátky k vyhlídkám právnického řemesla. Nabral jsem si tento, a vlastně i ten předchozí, semestr nejrůznější předměty z oblasti práva informačních technologií a začal se trochu víc zajímat o nejrůznější možné i nemožné dopady nových technologií právě na poskytování právních služeb. Zvěsti, že do několika let všechny právníky nahradí umělá inteligence mě jako někoho, kdo právo studuje a chce se jeho praktikováním třeba jednou i živit, přirozeně vyděsila.

Je pravda, že vlivem stále rostoucího technologického pokroku a robotizace je možné automatizovat stále větší množství lidské činnosti. Čím mechaničtější a málo kreativní taková činnost je, tím dříve bude (a v některých případech už skutečně je) možné ji nahradit strojem nebo programem. Zásadní otázkou proto zůstává, zda je poskytování právních služeb rovněž mechanickou a nikoli kreativní činností. Některé aspekty právních služeb, jako třeba sepisování smluv nebo rešerše judikatury či legislativy, mechanickou činností nepochybně jsou, nicméně komplexnější právní analýzy nebo vytváření strategií postupů stále notnou dávku kreativity vyžadují. Je to dáno tím, že praktikování práva, navzdory možné představě o jeho fungování, není pouhou slepou aplikací zákonné normy na skutkový stav. Tak by tomu bylo v ideálním světě. Naštěstí (i když dost možná jen naštěstí pro právníky) v takovém ideálním světě nežijeme a právní norma nikdy neobsáhne celou škálu možných skutkových okolností, které reálně mohou nastat. Zde proto vzniká prostor pro různé interpretace, které se mohou právník od právníka lišit (pozn. zpravidla platí, že co dva právníci to tři názory).

V budoucnu proto nepochybně bude docházet ke stále větší automatizaci těch aspektů právní činnosti, které z povahy jejich mechaničnosti budou moci být automatizovány. Nicméně skutečně úplné nahrazení lidského právníka (lidského ve smyslu, že je to člověk; o lidskosti právníků můžeme i nadále mít oprávněné pochybnosti) umělou inteligencí ještě bude nejspíš nějakou dobu trvat, v závislosti na tom, jak rychle bude postupovat vývoj tzv. univerzální nebo všeobecné umělé inteligence. Podle některých to bude trvat stovky let, podle jiných sice méně, ale ani podle nich se tak nestane v dohledné budoucnosti. V současné době už sice stroj dokázal překonat člověka v mnoha situacích, vždycky se tak ale stalo v některé, zpravidla velmi úzce vymezené disciplíně (např. v šachu nebo ve hře go). Dnešní umělá inteligence je proto jako autista. Geniální v jedné činnosti, třeba v matematice a logickém myšlení, ale zároveň jí chybí takový ten selský rozum, pro jehož absenci je (zatím) nepoužitelná v ostatních aspektech lidské činnosti vyjma té velmi úzce vymezené části.

Pro právníky tak v nejbližší době bude zásadní, třebaže se zatím nejspíš nemusí obávat svého úplného nahrazení strojem/programem, aby se nebránili využití nových technologií v oblasti poskytování právních služeb a naopak naučili se je efektivně při výkonu své profese využívat, protože v oblastech, ve kterých bude jejich využití možné, člověka nepochybně překonají (tak jako byl člověk dosud překonán ve všech dalších zatím zdokumentovaných případech). Není totiž vyloučeno, a naopak je to velice pravděpodobné, že těm, co tak neučiní a setrvají v zajetých kolejích, nakonec ujede vlak a to co zameškali už nedoženou (nebo, v tom horším případě, je ten pomyslný vlak semele a rozseká na kousky). To je ostatně i výstup, který jsem si odnesl ze zmíněné konference.

Správné a efektivní využívání nových technologií může konečně být prospěšné pro všechny zúčastněné. Právníkovi to ušetří čas, který by jinak musel strávit onou mechanickou, rutinní a mnohdy i nudnou činností, a místo toho se bude moci soustředit na to skutečně zajímavé (samozřejmě v rámci možností; musíte pochopit, že to co právník považuje za zajímavé by jiný mohl snadno považovat za nejsušší možnou činnost). Pro klienta to na druhé straně bude znamenat zkvalitnění a zrychlení obdržených služeb (přičemž jsem toho názoru, že toto zároveň nemusí nutně vést i k jejich výraznějšímu zlevnění; což je sice dost možná pouze zbožné přání, ale tak jako tak je dobré, abych si to i nadále myslel).

Co se tedy týče nejbližší budoucnosti poskytování právních služeb, zůstávám spíše optimistou, nicméně je a jistě nadále bude nesmírně důležité nezaspat a včas zareagovat na změny, které s sebou nové technologie přinášejí. Jedinou otázkou tak zůstává, jak překotně bude k těmto změnám docházet. Pro českého právníka může být jistou útěchou skutečnost, že nové technologie a trendy obecně se do českého prostředí dostávají v zásadě s jistým zpožděním. V neposlední řadě také jistá rigidita a nedůvěra ve vše nové, která panuje v českém právním prostředí bude nejspíš jakýkoli příliš rychlý vývoj brzdit. Rozhodně bych na to ale bezmezně nespoléhal.

Autor: Lukáš Pelcman | pátek 26.5.2017 18:30 | karma článku: 10,92 | přečteno: 705x
  • Další články autora

Lukáš Pelcman

Bitcoin jako pojistka v časech ekonomické nejistoty?

Navzdory aktuální situaci na trzích po celém světě může být investice do Bitcoinu možná (stále) dobrý nápad.

5.4.2020 v 17:17 | Karma: 7,75 | Přečteno: 274x | Diskuse| Ekonomika

Lukáš Pelcman

3D tisk a některé (právní) problémy s ním spojené

Vždycky mě fascinovala věda a vědci. Lidé, kteří dokážou díky svým mozkům posunout lidské poznání dále. Je jedno zda jde o nanotechnologie, elektroniku nebo o cokoliv jiného, je to stejně fascinující.

26.4.2016 v 11:24 | Karma: 9,44 | Přečteno: 577x | Diskuse| Společnost

Lukáš Pelcman

Keukenhof a hon za černým tulipánem

Když za mnou A. zase jednou přijela do Maastrichtu, bylo to přesně dva roky, co jsme spolu. Při té příležitosti, a také protože A. má ráda tulipány, jsme si udělali výlet do Keukenhofu, největšího květinového parku v Evropě.

18.4.2016 v 11:30 | Karma: 11,26 | Přečteno: 442x | Diskuse| Cestování

Lukáš Pelcman

Czechia nebo cokoliv jiného, nezáleží na tom

Pletou si nás už teď, nic se tedy nezmění, budou-li nás zaměňovat s Čečnou i nadále. Nejde totiž jen o tu samotnou podobnost v názvech, ale především o míru ignorance, charakteristickou pro ty, kteří se takové záměny dopouští.

15.4.2016 v 16:00 | Karma: 15,75 | Přečteno: 334x | Diskuse| Společnost

Lukáš Pelcman

Smutný konec boje o kompenzaci za zpožděný let

Jak rád bych napsal "konec dobrý, všechno dobré", jenže bohužel nemůžu. Navzdory mým očekáváním, postoupení celé věci agentuře specializující na vymáhání kompenzací za zpožděné lety bohužel nepřineslo žádné rozuzlení.

9.4.2016 v 10:50 | Karma: 11,15 | Přečteno: 385x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Vlak po nárazu do stromu vrátil na koleje jeřáb, zvedal 21tunový kolos

2. května 2024  18:56,  aktualizováno  3.5 15:56

Uzavírka trati u Plesné na Chebsku, kde ve čtvrtek vykolejil osobní vlak, skočila v pátek kolem...

Škody po požáru v Mionší jsou jen minimální, prales podle hasičů někdo zapálil

3. května 2024  11:46,  aktualizováno  15:54

Hasičští experti se vrátili do terénu, aby vyšetřovali příčinu požáru v pralese Mionší v Dolní...

Musíme to řešit rychle, říká Válek. TOP 09 má po konci Tuleji čtyři možnosti

3. května 2024  15:46

Hledá se nový ministr. Zn.: Rychle. Takový inzerát by si teď mohla dát vládní TOP 09 poté, co...

V Berlíně hoří výrobní hala firmy produkující zbraně poskytnuté Ukrajině

3. května 2024  15:44

Hasiči na jihozápadě Berlína likvidují rozsáhlý požár výrobní haly, ve které jsou uskladněny...

  • Počet článků 23
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 766x
Sám bych se označil za člověka přemýšlivého, tvrdohlavého a se slabostí k teoretizování. Mezi mé zájmy patří sport, četba, film a mimo jiné jsem také velikým milovníkem dobré whisky, hlavně té skotské. 

Moji další tvorbu můžete také sledovat na http://blog.lukaspelcman.cz